Kilka wskazówek, dzięki którym trening pływacki przyniesie Ci jak najwięcej korzyści

Kiedy wchodzisz do basenu, czego najbardziej się obawiasz? Nie odpowiadaj, bo my już to wiemy. Chodzi o to, że po wyjściu z basenu zatoniesz jak kamień i poczujesz się jak nieudacznik. Twoje obawy są całkowicie uzasadnione, ponieważ nie każda sesja pływacka może przynieść tyle korzyści, ile powinna. W rzeczywistości większość osób, które chodzą na basen, nie wykorzystuje w pełni tych 45 minut, które tam spędzają. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w pływaniu, czy zaawansowanym pływakiem, dzięki tym 5 wskazówkom Twój następny trening będzie bardziej korzystny niż kiedykolwiek wcześniej.

Wypróbuj różne pociągnięcia

W pływaniu chodzi przede wszystkim o pociągnięcia - a konkretnie o to, jakie pociągnięcia są najlepsze dla Twojego typu ciała. Dlatego zanim przystąpisz do treningu, warto wypróbować kilka różnych pociągnięć, aby sprawdzić, z którymi czujesz się najlepiej. W zależności od celów, jakie chcesz osiągnąć, możesz skupić się na określonych uderzeniach. Jeśli chcesz doskonalić się na krótszych dystansach, musisz znaleźć takie pociągnięcie, które będzie skuteczne na tych dystansach. Jeśli chcesz skupić się na stylu grzbietowym i motylkowym, musisz popracować nad techniką i upewnić się, że Twoje ciało jest wystarczająco zdrowe, by móc pływać w tych stylach. Ważną częścią treningu jest znalezienie tego, co jest dla Ciebie najlepsze. Wypróbowanie różnych stylów pływania i sprawdzenie, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni, może być świetną zabawą.

Zmień techniki oddychania

Ważne jest, abyś podczas pływania dotleniał swój organizm, ale nie chcesz przecież przez cały czas wstrzymywać oddechu. Jeśli przed zejściem pod wodę weźmiesz duży wdech, możesz go wstrzymać na około 10-15 sekund przed wydechem. Następnie, gdy już znajdziesz się pod wodą, możesz wynurzyć się, by zaczerpnąć powietrza, wciąż je zatrzymując. Wdychanie i wydychanie powinno odbywać się regularnie, ale gdy znajdujesz się pod wodą, możesz wstrzymać oddech na kilka sekund, zanim weźmiesz kolejny oddech. Dzięki temu za każdym razem będziesz mógł zejść pod wodę dalej. Podczas pływania trzymaj głowę w górze i patrz przed siebie tak często, jak to możliwe. Pomoże Ci to skupić się na technice pływania, a nie na próbach uniknięcia uderzenia głową o ścianę.